2018 Lineup 150+ acts over 9 stages...

HAPPY MONDAYS
(Friday Headliner)

LEVELLERS
(Saturday Headliner)

THE SHOWHAWK DUO

DUB PISTOLS

FEROCIOUS DOG

SKINNY LISTER

HOLY MOLY & THE CRACKERS

MAD DOG MCREA

A.SKILLZ

RANDALL

SHADES OF RHYTHM

COLONEL MUSTARD & THE DIJON 5

BOMBSKARE

DETROIT SOCIAL CLUB

TOM MOUSE SMITH

ELEPHANT SESSIONS

HIP HOP HOORAY

SOCIAL ROOM

EYEANGLE RECORDS SOUND SYSTEM

MICKEY 9S

BESSIE & THE ZINC BUCKETS

THE SKAPONES

HAVE MERCY LAS VEGAS

BEN CATLEY

HAYLEY MCKAY

LADIES OF MIDNIGHT BLUE

ROB HERON

DANSI

SPRING BREAK

MARTHA HILL

LIV'N'G

HATI

GIROBABIES

AARON WRIGHT

BLACK CAT BONE

MIRACLE GLASS COMPANY

 SUPA & DA KRYPONITES

THE MOODS

DEEP.SLEEP

SARA'N'JUNBUG

THE HOLLOWS

MARTY CRAGGS & TREVOR SEWELL

MAD FERRET

THE KING BEES

RAW VIBE

FEET OF CLAY

THE PASTURES

SEA BASS KID

FAKE HIPPY

THE GREATER SPOTTED CEILIDH BAND

NO TIME FOR JIVE

TERESA WATSON

JOHN WILKINS

THE OFTEN HERD

THE LIGHTNING TRIP

AWRY

JUSTSO

LEONIE EVANS

THE CORN SHACKS

THE BRICK THEIVES

SAPPHIRE NOTION

WE TIBETANS

BABA YAGA

MARTHA RAINE

THE WHIPPET BEANS

JUNKOACTIVE WASTEMAN AND HIS TINPHONIA

BURNT PAW

HESSIAN RENEGADE

HECTOR GANNET

THE VICTOR POPE BAND

STEG G & THE FREESTYLE MASTER

THE DESPICABLES

FEED THE ELK

LAURIE SHEPHERD

WAGJAMMER

BUGMAN

SHE CHOIR

Subscribe to this RSS feed

Stage by Stage Lineups...

SHOREFIELDS MAINSTAGE

Happy Mondays • Levellers
Dub Pistols • The Showhawk Duo • Ferocious Dog • Skinny Lister • Mad Dog McRea • Colonel Mustard & the Dijon 5 • Mickey 9s • Dansi • Greater Spotted Ceilidh Band • She Choir + more TBA! 

+ BBC Music Introducing in the North East

 

THE DINGLE DELL 

Holy Moly & the Crackers 
Awry • Feed the Elk • Junkoactive Wasteman and his Tinphonia • La Sonora Boreal • Martha Hill • The Whippet Beans • Whiskey Moon Face • Yasser Kilanny 
+ Raw Vibe (DJ Set) 

 

WOODY’S 

Ben Catley • Have Mercy Las Vegas • Jo Strouzer feat. João Mello + Clementine Brown • John Wilkins • Leonie Evans • Mojo Hand • No Time For Jive • Six Piece Chicken Orchestra • Struggle Buggy • The Brick Thieves • The Corn Shacks • The King Bees • The Often Herd • The Teresa Watson Band • Toby Mottershead • Rob Heron (DJ Set)

Thursday Guests: Behold a Pale Horse • Detroit Social Club + more TBC 

 

THE VIKING BREWHOUSE

Sponsored by The Alnwick Brewery

Bessie & the Zinc Buckets • Bombskare • Elephant Sessions • Hip Hop Hooray • Esperanza • Eyeangle Records Sound System • Girobabies • Hati • Hayley McKay • JustSO • Ladies of Midnight Blue • Laurie Shepherd • Lindsay Walker • Liv‘n’G • Mad Ferret 
Martha Raine • Marty Craggs & Trevor Sewell • Pidge • Ragin' Against The Machine • Sea Bass Kid • Spring Break • The Stumblers • The Hollows • The Lightening Trip • The Skapones • Tibetans • Tom Mouse Smith 

+ Multiminded Indie Disco 

 

SKETCHY BEATS JAM TENT 

Aaron Wright • Black Cat Bone • Miracle Glass Company  • Burnt Paw • Chloe Whiteman • The Despicables • Futurology • Hessian Renegade • Jolly Roger • KC Johnston • Lindsay Walker • Martina Cannon Ball • Roelle Blue • Sapphire Notion • Simmons is Old • Steg G & The Freestyle Master • Supa & Da Kryponites • Victor Pope Band • The Violent Mood Swings • Werd • Wolfnote • Wormhat 
+ Little Seeds Portavibe Hifi ft. Koala Tea & Bolam 

Special Guests: The Funkerz • Sketchy Beats House Jammers

& open jam sessions in between featured acts 

 

HIGH TIDE DANCE TENT

A.Skillz • DJ Randall • DJ Seduction • Shades of Rhythm (live) • Earl Grey • DJ Elevate • Footprints Sound System • Fifty Shades of Rave • Hidden Agenda • Lively Up Crew • Mudfoot Blaps • Smokey Joe • Zero B

Hosted by - Aems • Madam B • Randy Dread • Sandy • Sarah Jane 

 

CIRCLE OF INCLUSION

Chris Liberator 
Bleephaus • Conrad Scott • DeadRum • Earl Grey • Glyn Wood • Jelly Jels • Kenny Mulligan • Leeroy and Ridla • Paulah • Rogue Squadron • Scot Nicolson • Sharon Common • Static : Mantira • Tokyo Acid Cru • WLSN + Live Percussion from Joolz

Hosted by - Sounds of Conical Bass

 

THE DUB SHACK

Pangea Sound System & Crew featuring: Glen Calculus & Rejimental Birdman + Guests:

Jah Glory • Jeggo • Ms MCQ • Rootikal Selector • Twin Ting (Common Unity) • Worm Sound • Zico MC • Zoob 

 

THE INSPIREDOME 

Madchester Sound System DJs • Britpop Mania DJs • Detroit Social Club (DJ set) • DJ John Hays (Forbidden House) • One Eyed Jack 

Tribute DJs: Dafter Punk • Fatboy Slima • Nothing But The Beat (Guetta Tribute) • The Calvin Harris Experience • Toasted Marshmallow (Marshmellow Tribute) 

Acoustic Sets: Gary Wales • Tom Mouse Smith 

 

STAGE TAKEOVERS:

BBC Introducing • Musicians Against Homelessness • The Bridge UK Hip Hop • Detox • Punch Drunk Comedy • Born Lippy 

 

+ MORE STAGES & ACTS STILL TBC